СВЯТО КУПАЛА – ЦЕ НЕ МІСТИКА, А ЗАКОДОВАНІ ЗНАННЯ НАШИХ ДАЛЕКИХ ПРЕДКІВ!

Шановні друзі, Центр культури та мистецтв села Ходосівка вітає усіх із святом Івана Купала, одним із самих значущих свят нашого народу і усіх народів Європи!

Ми – діти сучасної техногенної цивілізації – здебільшого сприймаємо традиційні свята і обряди наших предків поблажливо, вбачаючи у цих дійства щось накшталт дитячої гри. А як же інакше, ми ж літаємо у Космос, розуміємося на мікро- і макросвітах! Ну чому новому можна навчитися у людей, які жили за тисячоліття до нас?! Виявляється, можна. Саме на зламі тисячоліть, у період зміни епох, на піку технічного та інформаційного розвитку ми, сучасні представники homo sapiens дійшли висновку – чогось нам вистачає для повного щастя, а точніше, не вистачає певних знань, які б привнесли у наше життя упевненість у завтрашньому дні та взаєморозуміння, і які не вдається отримати за рахунок сучасних технологій. Виявляється, наші предки, які залишили після себе обряди народних свят, у такий спосіб крізь тисячоліття передали нам закодовані знання про гармонію всесвіту і єдність усього живого, як на нашій планеті, так і у межах космічного простору. Іванів день – це не просто свято – це демонстрація астрономічних пізнань і розуміння тісного взаємозв’язку людини і астрономічних явищ. Івана Купала – це астрономічне явище літнього сонцестояння, прадавнє свято українського народу на честь літнього сонця, Купайла. Це свято добре відоме населенню Європи ще з часів неоліту, коли постають перші мегалітичні обсерваторії типу славнозвісного Стоунхенджа. Схожі споруди – менгіри зі стоячих каменів – відомі й в Україні. Їхнє основне призначення полягало у точній фіксації літнього й зимового сонцестояння та весняного й осіннього рівнодення, яким наші далекі предки надавали великого значення. Тож усі європейські народи урочисто святкують день літнього сонцестояння. Звичайного року в північній півкулі літнє сонцестояння відбувається в ніч із 21 на 22 червня, а у високосний рік – з 20 на 21. Але у Європі справляють його в ніч із 23 на 24 червня, оскільки з прийняттям християнства святкування приурочили до дня народження Івана Хрестителя. В Україні святкування відбуваються 6-7 липня на Івана Купала. Розходження у датах святкування по суті одного й того ж свята пояснюється тим, що європейці в громадському та церковному житті користуються григоріанським календарем, запровадженим у 1582 році Папою Римським Григорієм XII. Натомість в Україні народні свята й нині залишаються прив’язаними до церковного юліанського календаря, остаточно прийнятого ще далекого 63 року до н.е.

Та не це головне, а суть самих обрядів на Іванів день, які тісно пов’язані з двома життєважливими стихіями – вогнем та водою, і які у цей день набувають особливих властивостей. Сучасні науковці також доводять зв’язок між положенням Сонця у цей день і змінами у природі нашої планети, що у свою чергу впливає на самопочуття і поведінку людини. Але чого не можуть, поки що, довести сучасні учені – це наявність духовного зв’язку людини і Всесвіту. А от наші предки знали про такий зв’язок і всіляко намагалися його підтримувати. Тому бажаємо усім, з одного боку, не цуратися традицій свого народу, а з іншого – підтримувати ці традиції з розумінням їх суті, а не просто за ради втіхи або моди на фольклорні свята. Нехай у кожного в душі розцвіте у Купальську ніч квітка папороті, адже квітка — це не просто легенда, а сакральний елемент знань. Якщо людина вірить – знайде цвіт папороті, який укаже їй шлях до духовного скарбу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *